Dzień 3

Kolejny dzień zapowiadał się bardzo pracowicie od samego rana. Plan był napięty maksymalnie, nie było czasu na nudę kompletnie. Po śniadaniu odbyliśmy oficjalna wizytę w „Starostwie”. Oficjele zapoznali nas z historią miasta, była prezentacja (tłumaczenie – Alla), poczęstunek i miłe pamiątki na koniec spotkania:

Następnie udaliśmy się z wizytą do Mera (Burmistrza)  Miasta Pohrebyszcze.

Kolejnym etapem 3 dnia była wizyta w Szkole Zawodowej w Pohrebyszcze.

Uczniowie nasi zaznajomili się z systemem kształcenia, poznali warunki w jakich uczniowie odbywają naukę i byli pod ogromnym wrażeniem iż system szkolnictwa kładzie duży nacisk na zajęcia praktyczne! Uczniowie kształcą się tutaj w następujących zawodach: kucharz, kelner:

Zajęcia sportowe

Zawód elektryk

Mechanik, spawacz

Rolnik – nauka obsługi maszyn, uczniowie sami sieją, sadzą a potem zbierają plony

Sytuacja polityczna na Ukrainie jest niestabilna, więc prowadzone są zajęcia z Przysposobienia Obronnego – mające na celu wykształcenie kadr pod przyszłą armię. Tutaj znowu nasi chłopcy byli pod ogromnym wrażeniem sprzętu i rekwizytów jakie są dostępne w szkole.

Na koniec obejrzeliśmy jedną z najnowocześniejszych pracowni informatycznych na Ukrainie – szkolącą przyszłych kierowców – robi wrażenie!

Wizyta przebiegła w expresowym tempie – trochę żałowaliśmy iż nie mogliśmy zostać tam dłużej. Nasi uczniowie dowiedzieli się iż nauka w tej szkole tak samo jak zakwaterowanie i wyżywienie jest bezpłatne! Szkoła przyjmuje wszystkich chętnych a jest ich sporo!

Po wizycie w Szkole Zawodowej czekał nas główny punkt dnia dzisiejszego jak i całej wizyty – spotkanie ze społecznością szkolną oraz występy artystyczne!

O godz 13.00 odświętnie ubrani – wraz z Flagą Polski i Sztandarem naszej szkoły pojawiliśmy się w miejscowej szkole. Od razu na wejściu zostaliśmy bardzo serdecznie powitanie przez p. dyrektor – Tatianę, przedstawicieli uczniów i nauczycieli!

Następnie udaliśmy się do szatni i po krótkim przygotowaniu wkroczyliśmy na aule koncertową. Flaga naszego kraju, Sztandar Szkoły i nasza delegacja z prezentami dla szkoły w Pohrebyszcze: wazon z kulą udekorowaną w barwy Polski i Ukrainy (p. Marzena!) kosz pełen polskich słodyczy, piłki nożne, długopisy w ozdobnym etui z logo Gminy Fałków, drukarka laserowa oraz antyrama ze zdjęciami upamiętniająca pobyt ukraińskich przyjaciół w Fałkowie. Po wejściu na aule został odśpiewany Hymn Polski. Po Hymnie nastąpiło oficjalne powitanie naszej delegacji przez panią dyrektor – Tatianę.

Po oficjalnym powitaniu rozpoczęły się występy artystyczne. Na początek najmłodsi uczniowie miejscowej szkoły w żywiołowych tańcach, układach oraz pieśniach nawiązujących do tradycji Ukrainy, jak również w układach nowoczesnych.

W połowie występów przyszedł czas na naszą delegację. Uczniowie trochę się stresowali ale wszystkie występy wypadły znakomicie. Dostali ogromne brawa i owacje, często na stojąco. Serdeczne gratulacje dla wszystkich występujących oraz dla nauczycieli przygotowujących – ogrom pracy włożony w przygotowania przeniósł się na niesamowity efekt końcowy !!

Polonez – „Pożegnanie Ojczyzny” – M.K. Ogiński

„Masterpiece” – duet Ania Gonerka i Olga Ślązak

„Sofia” – grupa taneczna – Julia Kowalska, Daniel Błoński, Kacper Ostrowski, Paweł Jaborowski

„Hallelujah” – Adam Lipski

„Bailando” – Julia Kowalska, Adam Lipski, Ania Gonerka, Olga Ślązak, Paulina Domagała, Maja Mirecka

„Kolorowe jarmarki” – Ania Gonerka

„Sorry” – układ taneczny – Julia, Daniel, Paweł, Kacper, Antek Skiba

„Shut up and dance” – Olga Ślązak

img_8093

„Grease” – Julia Kowalska, Daniel Błoński

Wszystkie nasze występy wypadły doskonale, na koniec wielka owacja na stojąco od zgromadzonej publiczności!

Po zakończonym naszym repertuarze wystąpiły starsze klasy miejscowej szkoły.

Jeden z występów zrobił na nas ogromne (smutne) wrażenie. Był to historia wojenna opowiedziana w tańcu przez chłopców tejże szkoły.

Niespodzianką również był występ kwartetu złożonego z …. pań nauczycielek miejscowej szkoły – piękne wykonanie jednej z tradycyjnych Ukraińskich pieśni:

Integracja taneczna:

kolejne występy solowe, oraz tańce grupowe – wszystko doskonale przygotowane, energicznie i z uśmiechem:

Występy zakończyły się ok 15.30… szybciutko na obiad, gdyż potem czekało nas zwiedzanie szkoły (duuuużej szkoły)

Szkoła w Pohrebyszcze jest dużą szkołą – 11 roczników – (2 lub 3 klasy na rocznik) daje to razem ponad 30 klas i ok 800 uczniów.

plan lekcji

img_8243

W szkole pracuje 75 nauczycieli. System szkolny jest podobny do naszego, maksymalnie 7 godzin, zajęcia trwają 45 minut, przerwy 10 min i jedna dłuższa 30 min. Uczniowie mają przedmioty bardzo podobne lub nawet identyczne jak u nas w Polsce. Szkoła jest bardzo czysta, zadbana, kolorowa a klasy dobrze wyposażone. Aktualnie szkoła przechodzi remont (wymiana okien, docieplenie) także nie mogliśmy z oczywistych względów zajrzeć w „każdy kąt” ale i tak byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Poniżej kilka zdjęć: laboratorium chemiczne

Gabinet dyrektora:

Inne klasy i ogólne zdjęcia ze szkoły

i przepiękna sala, która zrobiła na nas ogromne wrażenie: Sala zajęć plastyczno technicznych, a raczej sala w której prezentowane są prace uczniów… Są niesamowicie piękne, różnorodne, kolorowe – po prostu nie mogliśmy uwierzyć iż te wszystkie prace są wykonane przez uczniów często bardzo młodych – 4,5 klasa

To była ostatnia sala, którą odwiedziliśmy. Było ok 17. Czy to już koniec tego napiętego dnia? Oczywiście, że nie! Na godz 18.00 czekała na nas pyszna kolacja, a potem dyskoteka z konkursami i śmiesznymi występami prowadzona przez panią choreograf Yulię!

Ten niesamowicie pracowity dzień zakończył się ok 21.30. Uczniowie długo jeszcze nie mogli się rozstać pod hotelem ze swoimi przyjaciółmi, aż w końcu ok 22 można było uznać dzień za zakończony! Czy będzie dane nam się wyspać jutro….? pewnie że nie! Kolejny dzień  to wyjazd do Winnicy – miasta wojewódzkiego….